جُرم پیاده‌روی اربعین در زمان صدام: قطع دو پا، اعدام و خرابی خانه!/"مسیر عاشقی" از هفته آینده در تلویزیون
کد خبر: ١٦٤٣٤١ تاریخ انتشار: ٠٤ شهریور ١٤٠١ - ١١:٣٨
صفحه نخست » آخرین اخبار
جُرم پیاده‌روی اربعین در زمان صدام: قطع دو پا، اعدام و خرابی خانه!/"مسیر عاشقی" از هفته آینده در تلویزیون

مجموعه مستند "مسیر عاشقی" به‌کارگردانی امیر تاجیک نگاهی به پیاده‌روی اربعین در زمان حکومت صدام حسین، تهدیدها و مشقت‌های آن دارد.

مراسم رونمایی از مجموعه مستند «مسیر عاشقی» به‌کارگردانی امیر تاجیک در تالار آبگینه تهران برگزار شد.

این مراسم با حضور مجید نامجو جانشین و قائم‌مقام ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، یوسف افضلی معاون فرهنگی و مشارکت‌های مردمی ستاد توسعه و بازسازی عتبات، علی‌اصغر پورمحمدی از مدیران پیشکسوت رسانه ملی و رئیس شورای تخصصی سیاستگذاری محتوای حرفه‌ای ساترا، مستندسازان و اصحاب رسانه برگزار شد.

تاجیک در ابتدای مراسم با بیان اینکه تولید این مجموعه حدود یک سال به‌طول انجامیده است، در ابتدای این مراسم گفت: تولید این مجموعه با نظر ویژه ائمه خاصه حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) همراه بود و به ثمر رساندن این مجموعه تغییر بزرگی در مسیر فکری و شناختی زندگی من ایجاد کرد.

از قطع پا و شکنجه تا اعدام و خراب‌کردن خانه به‌خاطر خدمت به زائران امام حسین(ع)

وی با اشاره به اینکه در جریان تحقیقات با مسیری به‌نام طریق العلما آشنا شده است، افزود: در تحقیقات اولیه متوجه شدم در دوران رژیم بعث و دوره‌ای که صدام از پیاده‌روی زائران ممانعت می‌کرده است، زوار از وسط نخلستان‌ها عبور می‌کردند. به‌دلیل مسائل امنیتی، در روز معمولاً استراحت می‌کردند و پنهان می‌شدند و شب‌ها حرکت می‌کردند. آن زمان صدام تهدید کرده بود اگر کسی به این زائران خدمت‌رسانی کند، دفعه اول دو پای او قطع و بار دوم اعدام می‌شود، بر اثر همین مسئله، بسیاری از این خادمان شکنجه شدند، خانه‌های عده‌ای را خراب کردند و خودشان هم اعدام شدند.

مدیر پیشین شبکه مستند یادآور شد: پس از آشنایی با مؤسسه فرهنگی خیریه فدک الزهرای عراق و حدود 6 ماه تحقیق و پژوهش، در شهر نجف اشرف دیداری با آیت الله سید مجتبی حسینی نماینده حضرت آقا در عراق داشتم و ایشان تأکید کردند داستان این افراد بازگو نشده شود و باید برای آن وقت گذاشته شود. آیت الله سیدمحمود شاهرودی، آیت الله حکیم و امام خمینی(ره) از احیاکنندگان پیاده‌روی در این مسیر بوده‌اند که در مسیر به سؤالات شرعی زوار نیز پاسخ می‌دادند. این مسیر که حدود 120 کیلومتر است، میان شیعیان عراق به مسیر امام خمینی(ره) هم شناخته می‌شود.

هم با دوربین‌های حرفه‌ای تصویربرداری کردیم هم موبایل

کارگردان «مسیر عاشقی» از گفت‌و‌گو با خادمان زوار در مجموعه‌اش خبر داد و گفت: این مسیر از نجف شروع می‌شود و به کوفه، مسجد سهله و از آنجا هم به منطقه طویریج و کربلا می‌رسد و چهره‌های سرشناسی دارد که در دورانی بسیار سخت به زائران خدمت‌رسانی می‌کردند. برای تولید این مستند از ابراز مختلفی همچون دوربین‌های حرفه‌ای، تصویربرداری هوایی و حتی موبایل استفاده کرده‌ایم و من تلاش می‌کنم موضوع تولید مستند موبایلی را جا بیندازم.

تاجیک با بیان اینکه تأثیر ایران در عراق جالب است، تأکید کرد: ما به موکب‌هایی رفتیم که ارادت ویژه‌ای به امام(ره) و آقا داشتند. هر قسمت درباره یک شخصیت است اما در خصوص بعضی از خادمان که فوت کرده بودند، با فرزندان آنها حرف زده‌ایم و چند نفر در مستند حضور دارند.

حکایت موکب‌دارانی که فقیر هستند اما هرآنچه دارند در طبق اخلاص می‌گذارند

وی همچنین به بیان خاطراتی از تولید مستند و پخش بخش‌های مرتبط از آن برای حاضران پرداخت و تصریح کرد: در جریان تصویری که از شخصیت‌ها گرفته می‌شد تلاشم این بود درس‌هایی را که این روزها توجهی به آنها نمی‌شود یادآوری کنم. برای موکب‌داران نحوه برخورد با زائران خیلی مهم است، حتی خیلی‌هایشان به‌لحاظ مالی ضعیف بودند اما هرآنچه داشتند برای زوار در طبق اخلاص می‌گذاشتند و این خیلی برایم عجیب بود. ما حتی تصاویری در مستند داریم که موکب‌داران با هم دعوا می‌کردند تا زائر را به خانه خودشان ببرند یا موردی که حتی اگر زائر به منزلشان نمی‌رفت، خودشان به جایی می‌رفتند و زائر را با اصرار به منزل خود می‌بردند.

ماجرای غذای نذری داخل تابوت!

این مستندساز ادامه داد: این خادمان حتی موقع مصاحبه هم اگر زائری رد می‌شد گفت‌و‌گو را قطع می‌کردند تا او را به خانه‌شان دعوت کنند. «ام‌فارس» یکی از زنانی است که زائران را در خانه‌اش پنهان می‌کرده است و داستان‌های جالبی برای گفتن داشت. سؤال اینجا است؛ در زمان رژیم بعث آیا خدمت‌رسانی به زائران ساده بوده است؟ باید بگویم خیر و ما حتی شخصیتی را داریم که خودش و 6 پسرش اعدام شدند و خانه‌شان را خراب کردند، اما هر چقدر رژیم بعث کار را سخت‌ می‌کرد مردم خلاقانه‌تر عمل می‌کردند؛ مثلاً غذا را در تابوت حمل جنازه می‌گذاشتند و بین زائران پخش می‌کردند!

«مسیر عاشقی» کی پخش می‌شود؟!

تاجیک در پایان گفت: طریق العلما تا به حال نقشه‌ای نداشته است ولی ما از ابتدای مسجد سهله تا کربلا لوکیشن موکب‌ها را درآوردیم و نقشه این مسیر را تهیه کردیم. این نقشه را در اختیار مؤسسه تاریخ‌شناسی شیعه هم قرار داده‌ایم. «مسیر عاشقی» در 15 قسمت تولید شده است و از هفته آینده از شبکه‌های سه، مستند و نسیم پخش می‌شود.

نهالی که حاج قاسم کاشت

در ادامه مجید نامجو با ابراز قدردانی از زحمات و تلاش‌هایی که در جهت تولید «مسیر عاشقی» شده است، بیان کرد: از سال 1382 که ستاد عتبات توسط سردار سلیمانی آغاز به کار کرد، به کربلا که به‌شدت در دوران دیکتاتوری صدام آسیب دیده بود، رسیدگی کرده‌ایم. اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که در 5 شهر عراق، پروژه‌های بزرگی را با استفاده از نذورات مردمی می‌سازیم. 230 هزار مترمربع به حرم امام علی(ع) اضافه کرده‌ایم که اگر این فضا نبود، پیاده‌روی اربعین هم نبود چون زائران حرکت را از آنجا شروع می‌کنند. ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات همچنین 130 هزار مترمربع صحن در بارگاه حضرت زینب(س) را ایجاد کرده است. در سامرا نیز از ما درخواست شده است مقاوم‌سازی کنیم و همه اینها به‌خاطر اراده و نیت خالص سردار سلیمانی بوده است که نهالی را کاشته که حالا به بالندگی رسیده است.

اربعین , پیاده روی اربعین , مستند , تلویزیون , امام حسین (ع) ,

جانشین و قائم‌مقام ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات تأکید کرد: ستاد عتبات مأموریت دارد با معرفی کارهای خود به جذب نذورات مردمی بپردازد تا به مأموریت‌های دیگرمان از جمله ساخت‌وساز در عراق و بحث اسکان و تغذیه زائران پیاده‌روی اربعین نیز برسیم، همین این کارها از طریق مردم انجام می‌شود و ستاد عتبات کنار 3 هزار موکب مردمی که خدمت‌رسانی می‌کنند، فقط راهبری می‌کند. هدف ما آشنایی با اسلام ناب محمدی(ص) است.

وقتی می‌گوییم اجرتان با امام حسین(ع) یعنی از پول خبری نیست!

علی‌اصغر پورمحمدی مدیر باسابقه تلویزیون نیز با بیان خاص خود در پایان این مراسم گفت: به‌نوبه خودم از آقای تاجیک تشکر می‌کنم. ایشان زحمات زیادی کشیدند و ان‌شاءالله اجرشان با امام حسین(ع) باشد، البته وقتی این را می‌گوییم یعنی از پول خبری نیست! به هر حال خوشحالیم که امیر تاجیک در «مسیر عاشقی» افتاده است.

اربعین , پیاده روی اربعین , مستند , تلویزیون , امام حسین (ع) ,

 

 

س . صادقی

 

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | ارتباط با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه