در «بنیاد شهید» حامل یک «پیام تمدن‌ساز» هستیم/ «سینما» را برای «سینما» نمی‌خواهیم این وظیفه ما نیست!
کد خبر: ١٦٥٧٢١ تاریخ انتشار: ١٢ بهمن ١٤٠٢ - ١١:٣٢
صفحه نخست » آخرین اخبار
در «بنیاد شهید» حامل یک «پیام تمدن‌ساز» هستیم/ «سینما» را برای «سینما» نمی‌خواهیم این وظیفه ما نیست!

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: روایت مجاهدت‌های شهدای ما نه برای ملت ایران بلکه برای مردم جهان قابل عرضه است اما آن را در آثار سینمایی باید دقیق روایت کنیم؛ نه کم بگوییم نه زیاده‌روی کنیم.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در آیین رونمایی از پوسترهای آثار سینمایی گروه شاهد که در هتل هویزه تهران برگزار شد، اظهار داشت: از اینکه هنرمندان در جهت تحقق اهداف ذاتی بنیاد شهید ما را حمایت می‌کنند و دست یاری ما را لبیک گفتند، تشکر می‌کنم. ما در بنیاد شهید وظایف ذاتی داریم که باید آنها را محقق کنیم و نیازمند حضور جامعه هنری در عرصه هنر از سینماتا موسیقی هستیم تا بتوانیم پیام شهدا را به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

ارزش های فرهنگی و تاریخی ایران قابل بیان و ورایت است در یک امتداد تمدنی لاینقطع وجود دارد، ما توانستیم قله‌هایی بیافرینیم و به جهان معرفی کنیمرییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه هیچ زبانی به اندازه زبان هنر رساتر نیست، گفت: پیام واقعه عاشورا در طول این ۱۴۰۰ سال را هنرمندان با زبان نمایش، مداحی و... به ما رسانده‌اند، در بنیاد شهید نگاه ما به هنر یک نگاه تمدنی است چون وظیفه ما تمدن‌سازی است. ما مکتب حق‌پرور اسلام و سبک زندگی ایرانی را به عنوان یک زندگی سعادت‌بخش به جامعه خودمان و جوامع جهان معرفی کنیم.

قاضی زاده هاشمی گفت: همه دنیا در حال معرفی خود است و این کار را از طریق داشته‌های خود انجام می‌دهند، دارایی برخی افسانه‌ها، برخی فناوری است، آنها با این موضوعات خود و نوع نگاه خود را به هستی معرفی و بیان می‌کنند. شکر خدا ایران عزیز، هم در گذشته خود و هم در تاریخ نوی خود روایت‌هایی برای بازگفتن دارد.

وی اظهار داشت: ارزش های فرهنگی و تاریخی ایران قابل بیان و ورایت است در یک امتداد تمدنی لاینقطع وجود دارد، ما توانستیم قله‌هایی بیافرینیم و به جهان معرفی کنیم. ما موشک می‌سازیم، ماهواره به فضا می‌فرستیم، زیرساخت‌های خدماتی کشور را توسعه می‌دهیم ولی بیش از فرستادن موشک به فضا مجاهدت آن دانشمند که قابل تعریف و بیان است این تلاش و ایثارگری قابل بیان است و پاداش ایثارگر شهادت است.

داستان ایثار و شهادت برای عالم جذاب است

قاضی زاده هاشمی گفت: داستان ایثار و شهادت برای عالم جذاب است و خدا در آن جذابیت قرار داده است. روایت مجاهدت‌های شهدای ما نه برای ملت ایران بلکه برای مردم جهان قابل عرضه است ولی ما باید دقیق روایت کنیم؛ نه کم بگوییم نه زیاده‌روی کنیم. ما برای این به سراغ سوژه‌های استانی رفتیم که همه بدانند همه مردم در این موضوع شریک بودند.

وی افزود: گفت: ما در بنیاد شهید، سینما را برای سینما نمی‌خواهیم این وظیفه ما نیست، ما در بنیاد شهید حامل یک پیام تمدن‌ساز هستیم و برای آن تلاش می‌کنیم، امیدواریم سال دیگر تعداد تولیدات ما بالاتر برود. آنقدر روایت و قهرمان داریم که اگر طی هزاران سال تک تک آنها را روایت کنیم باز هم کم کاری کرده‌ایم.

رئیس بنیاد شهید بیان داشت: این فیلم‌ها به شکل مشارکتی ساخته شده و مثل سفره امام حسین (ع) است که همه تلاش می‌کنند از آن ثوابی ببرند. یک فیلم سینمایی خوب شاید به اندازه مجلس روضه امام حسین(ع) کارکرد داشته باشد. البته تعداد تولید فیلم‌ها مهم نیست، بلکه جریان‌سازی آنها مهم است. با بسیجی که در استان‌ها شکل گرفته می‌شود همه پای کار بیایند.

مردانگی و پایداری هنرمندان باعث آماده شدن جزیره مینو شود

محمدصادق هاشمی معاون فرهنگی بنیاد شهید و ایثارگران اظهار داشت: خدا را شاکر و سپاسگزارم که توفیق شد تا برگ زرینی دیگری از معاونت فرهنگی بنیاد در بخش ایثار و شهادت را شاهد باشیم. درود می‌فرستیم به روح همه شهدای کشور به ویژه شهدای حادثه تروریستی کرمان، شهدای امنیت و شهدای ما در خارج از کشور که مورد حملات صهیونیست‌ها قرار گرفتند و امیدوارم با بذل توجهات شهدا خدمتگزار آنها باشیم.

دست ناپیدا داستانی حضور زنان بزرگواری است که دوشادوش مردان در هشت سال دفاع مقدس زحمت کشیدندوی گفت: امروز مسروریم‌ که زحماتی که هنرمندان کشیده‌اند به بار نشسته و مردم آنها را خواهند دید. امروز مراسم رونمایی از پوستر پنج فیلم بنیاد شهید است، فیلم «شور عاشقی» حاصل زحمات داریوش یاری است؛ این فیلم درباره فتنه‌ای است که بعد از شهادت امام حسین (ع) رخ می‌دهد. روایت از فتنه‌ای است که می‌تواند جای جلاد و شهید را عوض کند.
هاشمی افزود: فیلم دیگر بنیاد دست ناپیدا به کارگردانی انسیه شاه حسینی است این فیلم داستانی از حضور زنان بزرگواری است که دوشادوش مردان در هشت سال دفاع مقدس زحمت کشیدند.

وی تصریح کرد: کار بعدی جزیره مینو به کارگردانی حسین قاسمی جامی است که از این جهت برای ما مهم است که تنها فیلمی است که به فتنه زن زندگی آزادی اشاره می‌کند و روایتی از خانواده شهداست این کار برای ما خیلی استراتژیک بود برخی قبول نکردند در آن حضور پیدا کنند. مردانگی و پایداری عزیزان هنرمند باعث شد تا جزیره مینو آماده شود. این فیلم تا چند وقت پیش جان‌فدا نام داشت.

معاون فرهنگی بنیاد شهید و ایثارگران گفت: دو فیلم دیگر داریم که مبنای ما در وعده قاضی‌زاده هاشمی (رئیس بنیاد) بود؛ او دو سال پیش گفت «از شهدا و قهرمانان و الگوهای استانی فیلم‌های بیشتر ساخته شود» این فیلم در چهار محال بختیاری روایت می‌شود و درباره قوم غیوری است که به قول امام راحل جزو ذخایر انقلاب هستند؛ «آن دو» درباره شهیدان خالدی است.

رویکرد ما تقویت کارگردان های استانی است

هاشمی خاطرنشان کرد: مرتضی رحیمی کارگردان فیلم آن دو جزو کارگردانان استانی است، تقویت کارگردانان استانی جزو برنامه‌های ما است. شاید خیلی‌ها از ما انتظار داشته باشند همه کارهای ما روز سوم شود یا سیمرغ بگیرد، اما ما باید هزینه برخی کارها را بپذیریم.

وی گفت: میرو به کارگردانی حسین ریگی و تهیه‌کنندگی سعید الهی فیلم بعدی بنیاد است. این فیلم درباره قوم بلوچ است که دوشادوش همه مردم برای سربلندی ایران عزیز در هشت سال دفاع مقدس تلاش کردند و بعد از آن در مرزداری ایستاده‌اند؛ البته دو فیلم دیگر ما چون دیر به دست دوستان رسید به جشنواره راه پیدا نکرد البته نگاه ما جشنواره‌ای نیست و ما در بنیاد شهید مشغول کار و وظیفه خودمان هستیم.

معاون فرهنگی بنیاد شهید و ایثارگران گفت: پروژه بعدی ما نامیرا است و مراحل آن در حال انجام است البته کار ما با این فیلم‌ها تمام نشده بلکه فیلم‌های دیگر هم در دست داریم. امیدوارم کارهای بعدی ما به زودی انجام شود.

قصه‌های جنگ هیچوقت تاریخ گذشته نیست

سعید الهی تهیه‌کننده میرو در بخش دیگر این نشست بیان کرد: به نظرم قبل از پرداختن به موضوع ایثار که منجر به شهادت می‌شود باید به مفهومی ایثار اجتماعی توجه ویژه داشته باشیم جامعه ما دچار یک نوع انفعال و دوری از هم در بین شهروندان شده و مفهومی به نام از خود گذشتگی، ایثار و غیرت مدت‌هاست که دارد سیر نزولی پیدا می‌کند.

هیچ‌وقت قصه‌های جنگ تاریخ گذشته نیست. ارزش‌های ما تاریخ مصرف ندارد. تمام اسرار گمشده ما در دل خون شهداستوی گفت: اگر این مسیر را طی نکنیم هر فیلمی درباره شهادت بسازیم کارگر نخواهد بود. نسل جدید ما روحیات متفاوتی با ما دارند. اگر رهبر معظم انقلاب می‌گویند «دفاع مقدس گنجینه است» به این مفهوم نیست که به پرتره‌سازی روی بیاوریم بلکه می‌توان زوایای مختلف آن را ترسیم کنیم تا به ایثار اجتماعی برسیم.

انسیه شاه حسینی در این نشست گفت: فیلم ما درباره شهادت است. هیچ‌وقت قصه‌های جنگ تاریخ گذشته نیست. ارزش‌های ما تاریخ مصرف ندارد. تمام اسرار گمشده ما در دل خون شهداست اگر ما حالا در اجتماع خود مشکل داریم به دلیل فاصله گرفتن از آنهااست.

در پایان این مراسم از پوستر فیلم‌های بنیاد شهید که در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر حضور دارند، رونمایی شد.

چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر به از ۱۲ تا ۲۲ بهمن بزگرار می شود، این جشنوار فردا چهارشنبه ۱۱ بهمن در تالار وحدت تهران افتتاح می شود.

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | ارتباط با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه